Кращою посудом для кімнатних цитрусових рослин є обпалені неглазуровані глиняні горщики з отвором на дні. Під великі дерева підходять дерев’яні діжки або ящики з хвойних порід або дуба.

Розмір посуду повинен відповідати розміру рослини. Занадто мала посуд вміщує мало землі і, отже, містить мало їжі і вологи для рослини, а коренева система відчуває занадто різкі коливання температури і вологості. У силу цієї рослини пригнічуються, слабо ростуть і погано плодоносять.

Не можна використовувати посуд і більших розмірів, ніж це потрібно. У цьому випадку рослини також погано плодоносять.

Досвід і практика показують, що нижній діаметр горщиків і діжок повинен бути на 7ч менше верхнього, а висота – на 2-5 см більше ширини посуду. Діаметр у верхній частині посуду повинен бути (в см): для однорічних сіянців і окулянтов 10-12, для укорінених живців 12-15, для однорічних саджанців 15-20, для 2-річних деревець 20-30, для 3-4-річних деревець 25-30, для 5-6-річних деревець 30-35, для 6-7-річних деревець 35-45.

З віком лимонів розмір посуду збільшують до 50-60 см, особливо для сильнорослих дерев. У більш північних областях, де кімнатні лимони весь час утримуються в приміщеннях, посуд застосовується кілька менших розмірів.

У кімнатах під малі горщики з рослинами ставлять глиняні піддонники, блюдця, тарілки, а під великий посуд – підставки. Між піддонами (підставками) з одного боку і горщиками, діжками з іншого – слід класти маленькі палички, щоб отвори в дні не зачинялися і не порушувався газообмін.

Для посадки і пересадки рослин готують суміш з однієї частини річкового промитого піску, однієї частини листової дернової землі і однієї частини добре перепрілого гною. Якщо немає дернової землі, її можна замінити хорошою городньої землею. При такому складі суміші землі під лимони протягом 6 місяців не потрібно вносити ніяких добрив.

Перед тим як заповнити посуд сумішшю землі, отвори в дні закривають невеликими черепками опуклою стороною вгору. Щоб забезпечити стік води і циркуляцію повітря, влаштовують дренаж (на дно насипають шар дрібнобитій випаленої цегли, зверху насипають великий промитий пісок шаром 2-З см). На дренаж насипають суміш землі.

У перші 2-3 роки після посадки лимони рекомендується пересаджувати 2-3 рази за літо. 3-4-річні лимони пересаджують щорічно, поступово збільшуючи розмір посуду. Завдяки цьому коренева система формується стосовно до створеним їй умовам.

4-7-річні лимонні деревця пересаджують через рік, а 7-12-річні – через 2-3 роки. Більш старі рослини пересаджують через 4-5 років, а іноді і рідше. При пересадках (перевалках) ком не руйнують, саджанець поміщають у новий посуд, додаючи свіжої землі.

При пересадці дерев старшого віку (10 і більше років) знімають верхній шар землі до розгалуження коренів. Хворі та пошкоджені частини коренів обережно обрізають гострим ножем.

Великі кімнатні лимони висотою 2,5-3 м пересаджують наступним чином. Стовбур у кореневої шийки обв’язують ганчіркою, а зверху цієї пов’язки накидають петлю з мотузки. У цю петлю вставляють міцну палицю і, наголошуючи її одним кінцем в яку-небудь підставку іншим кінцем піднімають вся рослина з посудом вгору і в такому положенні закріплюють. Старий посуд розбирають або знімають. Нову посуд з насипаними на її дно дренажем і землею підводять під кого і повільно опускають у неї дерево, підсипаючи з боків і зверху коренів землю.

Садити і пересаджувати рослину треба неглибоко і так, щоб воно знаходилося в центрі посуду. Глибоко посаджене деревце погано росте і не плодоносить. Після посадки або перевалки грунт в горщику добре поливають, рослини ставлять у тінь і при жаркій погоді систематично протягом 7-10 днів обприскують теплою водою.

Кращим строком пересадки вважається період до початку росту нових пагонів, приблизно лютий-березень. Перевалку (пересадку з грудкою землі) з меншою посуду у велику з додаванням свіжої землі можна робити протягом усього літа. При всіх перевалках намагаються не руйнувати кому землі, щоб зберегти мікоризу.

Ірина УГРИНЧУК

При написанні статті були використані матеріали сайтів www.homecitrus.ru, www.nrose.ru, www.agrumes.org.ua

Це можна прочитати here.

Похожие статьи

  • Коли краще пересаджувати кімнатні рослини

    Більшість кімнатних рослин починають пересаджувати після закінчення періоду спокою, перед початком активної вегетації – в цей час рослини менш болісно переносять пересадку і швидше відновлюються…

  • Алое, пересадка в домашніх умовах

    Який горщик вибрати для пересадки алое При пересадці алое в основному використовують глиняні та пластикові горщики, що володіють своїми перевагами і недоліками. Пластикові горщики недорогі, легкі…

  • Фіалка – Пересадка фіалок

    Загальна інформація про пересадку фіалок Для успішного вирощування фіалок, одним з найбільш важливих умов є регулярна пересадка. Ця процедура стає необхідністю через невеликих об’ємів горщиків, я…

Share →