Інтерес до, так званих, японським кросвордам зростає з кожним днем, у людей, що зазнають потяг до інтелектуальних задачам, задоволення від розумового напруження. І дійсно, коли в результаті логічних побудов, на картатому поле виникає кумедний малюнок, відчуваєш подив і захоплення!

Що ж таке японські кросворди?

Називати подібні головоломки кросвордами – не вірно, оскільки саме слово “кросворд” означає “перетин слів”. У японському кросворді слова не перетинаються, та й відгадувати ніяких слів не треба. Тут зашифровані малюнки, які виходять шляхом зафарбовування клітин.

Історія використання сіток з числами в головоломках має кілька версій. За однією з них – в японських кросвордах, як і в будь-яких інших, потрібно відгадувати слова. Тільки слова в японській мові позначаються складними ієрогліфами, які, власне, і зашифровані. Однак європейцям зображення ієрогліфів були незрозумілі, тому в кросвордах з’явилися звичайні малюнки.

За іншою версією, авторами японських кросвордів незалежно один від одного стали дизайнер-оформлювач Нона Ішида (Non Ishida) і Тецуя Нішіо (Tetsuya Nishio). Починаючи з 1988 року, головоломки почали друкувати в газетах і журналах. Нонограмми (а саме так їх назвали автори) стали популярні в США, ПАР, Швеції, а потім вже і в усьому світі.

Пізніше нонограми стали називатися Гріддлерамі (Griddlers). Зараз Японські кросворди (а саме так ми називаємо Гріддлери) популярні в усьому світі, їх можна побачити в журналах, газетах, у вигляді комп’ютерної або кишенькової гри. З’явилася велика безліч головоломок схожих на Японські кросворди. В останні два роки вони стали популярні і на території нашої країни.

Вже не перший рік ми використовуємо в практиці роботи з дітьми старшого дошкільного віку рішення японських кросвордів. Накопичений досвід роботи свідчить про те, що розгадування кросвордів і головоломок – не просто проведення часу, коли більше нічим зайнятися. Японські кросворди є потужним засобом розвитку логічного мислення. Вирішуючи їх, діти не тільки відточують навички рахунку і вміння орієнтуватися на площині аркуша, але освоюють уміння міркувати, використовуючи в мові такі слова, як: можливо, допустимо, якщо, значить, не, не може бути й ін.

Ми впевнені, якщо діти навчаться із задоволенням розв’язувати кросворди і головоломки, можна сміливо говорити про те, що інтелектуальна пасивність їм не загрожує. Розгадуючи японські кросворди, старші дошкільнята відчувають задоволення від розумового напруження, пошуку правильного рішення, знають, що таке радість перемоги, вчаться справлятися з прикрістю від невдачі, доводити почату справу до кінця, навіть якщо “не виходить”. Всі вищеперелічені якості необхідні для успішного навчання в школі, більш ніж уміння рахувати, читати і писати. Отже, залучення дітей до вирішення японських кросвордів, може стати частиною підготовки до школи. І справа не тільки в тому, що такі головоломки розвивають посидючість, сприяють підготовці руки до письма, а й формують навик самоконтролю, так необхідний в майбутній навчальної діяльності.

Отже, мета гри – намалювати картинку, використовуючи в якості підказки числа, розташовані зліва і зверху від ігрового поля. Числа показують, скільки груп зафарбованих клітин знаходиться в кожному рядку або стовпці, а так само – скільки зафарбованих клітин має кожна група. Між групами повинна бути, як мінімум, одна порожня клітка. Порожні клітини можуть так само знаходитися і по краях рядів або стовпців. Найважче – визначити, скільки порожніх клітин знаходиться між зафарбованими групами.

Як вирішувати японські кросворди?

Зазвичай дітям цікаво все, чим із захопленням займається значимий для них дорослий. Тому, щоб діти полюбили вирішувати японські кросворди, для цього дорослому доведеться самому полюбити це заняття.

1. У першу чергу потрібно шукати великі числа (більше половини числа, що позначає загальну кількість клітин). Удача, якщо в одне з рядків виявиться число, рівне кількості клітин ігрового поля! Якщо кількість зафарбованих клітин менше, то міркуємо приблизно так: “Всього в стовпці 9 клітин (3 – 1 ліворуч), необхідно розфарбувати 8. Якщо відрахувати зверху вниз 8 клітин, а потім стільки ж знизу вгору, то отримаємо при перетині 7 клітин. Розфарбуємо їх.

Це можна прочитати here.

Похожие статьи

Share →